niedziela, 7 października 2018

Regulamin oraz idea konkursu "Metafizyczny Tekst Poetycki - Świerszczówka 2018" - edycja IV

1. Ogólnopolski Konkurs – „Metafizyczny Tekst Poetycki - Świerszczówka 2018” ma być imprezą cykliczną, organizowaną co roku. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim brać udział wszyscy niezależnie od zrzeszeń, miejsca zamieszkania, przynależności do związków i stowarzyszeń twórczych.
2. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie do 05. 11. 2018 jednego wiersza (niepublikowanego i nienagradzanego wcześniej) w formacie odt, doc, docx na adresy mailowe: konkurs@interia.com oraz miniatura@autograf.pl
3. W temacie maila należy wpisać: „konkurs poetycki”.
4. W treści maila proszę wpisać: dane osobowe: imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy.
5. Jury w składzie: Jerzy Kaśków (@strefa.zrzutu.metafizyki), Stina Novakowska (@strefa.zrzutu.metafizyki) oraz Mieczysław Mączka (Prezes Stowarzyszenia Siwobrodych Poetów - Wydawnictwo Miniatura) przyzna nagrody pieniężnie oraz honorowe nagrody książkowe dla autorów wyróżniających się tekstów poetyckich.
I nagroda - 500 PLN (ufundowana przez Prezesa Mieczysława Mączkę)
II nagroda - 300 PLN
III nagroda - 100 PLN
IV nagroda - rzeźba autorstwa Wojciecha Dzienniaka.
6. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 listopada 2018 w willi Świerszczówka położonej w Kamesznicy (Żywiecki Park Krajobrazowy). Dokładna lokalizacja zostanie podana do wiadomości uczestników finałowej Gali.
7. Jedynym warunkiem odbioru nagród jest osobisty udział osoby nagrodzonej w uroczystym podsumowaniu konkursu w willi Świerszczówka.
8. Utwory nagrodzone w konkursie (także w edycjach poprzednich) zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii wydanej przez Wydawnictwo Miniatura oraz opublikowane w na stronie internetowej Jerzy Kaśków (@strefa.zrzutu.metafizyki)
9. Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do finału zostaną powiadomieni drogą telefoniczną bądź mailową.
10. Dane osobowe wszystkich uczestników związane z konkursem nie będą udostępniane osobom trzecim.
11. Nadesłanie utworów jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie


Idea Konkursu:
(frag. eseju „Twórczość – Kocham ludzi, tylko oni jeszcze tego nie wiedzą”, Jerzy Kaśków, „Chrystusin”, wyd. Miniatura, Kraków 2016)

Idea umysłu jest promocją wartości, jakich (?), nie wiemy, bo twórca nie mówi nam jeszcze, co zauważył, co on sam zamierza nam objawić, jednak nie musimy i nie chcemy na to pytanie odpowiadać. To kwestia wolności twórcy. Chcielibyśmy jednak żywić przekonanie, że cel nie uświęca pewnych środków, póki co są to płonne nadzieje, lecz z pewnością nie można się godzić na publiczne uzasadnienie czynów twórczych – swoistej anatemy o percepcji mechanicznej – rzucanej przeciwko nieporadnej (nieprzystosowanej do obrony) jednostce lub społeczności.
Człowiek traci dziś na znaczeniu, blednie w niemal każdych okolicznościach, w żadnym razie nie jest to świat osobowości, które potęgują wiarę w ożywczą siłę wyboru wolności – wyrazisty i wchodzący w relację z ludźmi rewelator wyobraźni i talentu, a jakiekolwiek zmiany są wymuszane na nim przez świat zewnętrzny jak wszelkie zmiany mód, które są jedynie możliwością dla upodlenia aspektu twórczego człowieka. Bo zaiste chodzi nam o to w twórczości, by nie stać się produktem cywilizacji, lecz aktywnie wpływać na jej rozwój. Być człowiekiem twórczym to znacznie więcej, niż się powszechnie sądzi. Założyć mundur człowieka – dla zaszczytu. Dla satysfakcji bycia nim, jest w istocie celem samym w sobie i głęboką potrzebą tej epoki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Listo otwarty do świata w sprawie wojny